Lego vokser og ansætter - i Tjekkiet
Det går så godt for Lego, at den danske legetøjs- og spilproducent nu regner med at ansætte flere medarbejdere.
Samlet forventer man at øge antallet af medarbejdere i den tjekkiske produktion med 800, så der i 2015 er 2000 ansatte på fabrikken i Kladno.
- Det er en konsekvens af den fortsatte vækst, vi oplever, og baseret på vores forventninger til fremtidig efterspørgsel i Europa og resten af verden, siger Carsten Rasmussen, ansvarlig for koncernens pakkerier i Europa.
Og det går rigtigt godt for Lego, selv om finanskrisen kradser i det store dele af verden. De seneste fem år har koncernen øget omsætningen med mere end 15 procent årligt.
Fabrikken i Tjekkiet er udvidet adskillige gange de seneste år - og planer for endnu en udvidelse blev annonceret i september 2012. Men der er nu behov for flere hænder.
Carsten Rasmussen siger, at der er brug for yderligere kapacitet for at følge den forventede efterspørgsel.
- Vi vil gradvist og afhængigt af den vækst, vi oplever de kommende år, investere i produktionsudstyr og øge antallet af medarbejdere, siger Carsten Rasmussen.
Ifølge Lego vil udvidelsen betyde investeringer for et tocifret millionbeløb i euro.
Det er især Lego Friends og Lego City samt de mange spil, der skaber den store efterspørgsel.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker