Vi har modtaget:
Det var med stor sorg, vi modtog den triste meddelelse om, at Georg Herzberg var sovet ind 12. april 2008. Jeg lærte Georg at kende helt tilbage fra hans tid som tillidsmand i KTAS, hvilket udviklede sig til et varmt venskab, da han senere blev formand for SiDs efterlønsklub, hvor han gjorde et fantastisk stykke fagligt og socialt arbejde.
Georg var fantastisk til at arrangere ture til Polen, som han stadig holdt meget af. Her kunne han vise, hvordan hans venner ude på landet måtte kæmpe for det daglige brød, nogle gange sagde Georg, "I har vel ikke lidt tøj, I kan undvære", så der blev samlet nogle sækfulde, som bussen kørte forbi med.
Han glemte aldrig sine venner i Polen. Georg rejste land og rige rundt og holdt foredrag om sin barndom og den skrækkelige tid, da familien måtte flygte til Danmark. Foredrag, der var lige så gribende, hver gang man oplevede det.
I SiD brugte vi Georg som tolk, når vi havde besøg fra Polen eller var ude på arbejdspladserne, hvor der var gæstearbejdere fra hans hjemland, noget han så frem til hver gang.
Georgs store interesse de seneste år var hans cykelture, hvor han skulle ud på sine 30 kilometer hver dag, uanset vejret, altid med et smil og tid til en god snak. En ildsjæl er gået bort. Vore tanker går til Doris og familien. Æret være hans minde.
Fhv. formand SiD Nykøbing F. Ole Marquardsen
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde