Mindeord over tidligere missionær i Maribo, Bent Larsen

Så kom turen til vores forhenværende missionær, sygdommen tog til, og kræfterne svandt, og 2. april sov Bent stille ind ved siden af sin elskede Birte.

Vi vil komme til at savne Bent, for selv om Bent var gået af som missionær, så var der stadig bud efter Bent. Vi i Maribo var altid glade, når vi fik besøg af vores tidligere missionær. Det var ni rige år, som vi mindes og ser tilbage på med glæde. Bent var også kommet med i Domsognets menighedsråd, et arbejde Bent gik op i med stor interesse.

Det var kirken, og det var kirkens budskab der lå Bent på sinde, der var altid en opgave, der skulle løses, og der var altid nogen, der skulle hjælpes. Det var også den gerning, Birte og Bent kom fra, det med at tage sig af misbrugere. Det var Elmelunden på Nordsjælland, som blev et hjem for mange, som var kørt fast i livet. Elmelunden købte Birte og Bent i 1963, og som der så senere blev solgt til Indre Mission, blev så indrettet til omtalte hjem med Birte og Bent som ledere.

Bent var landmand, og fulgte altid med i alt, hvad der rørte sig i marken. Nu blev det så Guds ager, Bent kom til at dyrke, Maribo blev det ene sted, Bent blev missionær, og vi er mange, der stadig glæder os over, det blev Maribo. Birte og Bent havde den store sorg for syv måneder siden at miste deres datter Anni, men også der kom Bents stærke tro til hjælp.

Ja, der var meget mere, men da det er påske, vil jeg bruge de sidste linjer med det sidste vers af Hil dig Frelser og forsoner, hvor der står. Ja jeg tror på korsets gåde gør det Frelser af din nåde stå mig bi når fjenden frister ræk mig hånd når øjet brister sig vi går til Paradis.

Æret være Bent Larsens minde.
Formand i Maribo I M
Carl Aage




Vi har modtaget:

Offentliggjort Sidst opdateret