Det vurderer et panel af økonomer og analytikere, som Ritzau har spurgt.
Mere end halvdelen - 24 af 45 - venter uændret rente, mens 13 venter højere rente og fem venter lavere rente.
Hos Nordea vil renten forblive lav. Og det kan være endnu en rentenedsættelse i kortene. Det er vurderingen fra cheføkonom Helge Pedersen.
- Vi har haft en periode med kraftig indstrømning af kapital og derfor har vi haft en periode, hvor Nationalbanken kunne sænke renten uafhængigt af ECB. Det er vi skeptiske for, om kan fortsætte, siger Helge Pedersen til Ritzau Finans.
Flertallet af økonomerne regner dog ikke med, at Nationalbanken går enegang og sætter renten yderlig ned. Otte ud af 10 af paneldeltagerne venter ikke flere selvstændige rentenedsættelser.
Det er Nationalbankens udlånsrente, der er lavere end den ledende rente i Euroland, der ligger på en procent.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned