Nets risikerer bøder for NemID-sammenbrud
Det kan gå hen og blive en dyr fornøjelse for Nets, hvis det digitale nøglesystem NemID ikke snart kommer op at køre.
NemID har nu været nede i tre døgn.
Digitaliseringsstyrelsen, der varetager kontrakten med Nets om levering af NemID-nøglen, varsler bøder, hvis kontraktens bestemmelser om oppetid ikke bliver overholdt.
Det siger kontorchef i Digitaliseringsstyrelsen Cecile Christensen til dr.dk.
Hun mener, det er utilfredsstillende, at systemet ikke virker. Styrelsen har derfor bedt Nets om en redegørelse.
- Lige nu har Nets brug for arbejdsro til at få problemerne løst, og vi kan intet gøre i forhold til det nuværende nedbrud. Men der er bestemmelser om bod i kontrakten, og det vil vi kigge på, når vi har overblik over situationen, siger hun til dr.dk
Det er helt normalt, at it-leverandører kan ende med at betale en bod, hvis de ikke lever op til kontraktens krav.
Nets har foreløbig meldt ud, at de regner med, at NemID fungerer normalt natten til lørdag.
Ifølge Cecile Christensen vil Digitaliseringsstyrelsen løbende være opmærksom på, om de alternative kanaler er gode nok, efterhånden som digitaliseringskravet stiger.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker