Nøgen Løkke sælger DSU-plakater

En nøgen statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i et hav af øldåser sælger billetter.

I hvert fald, når Danmarks Socialdemokratiske Ungdom (DSU) sætter statsministeren på plakaten for filmen "Klovn: The government".

Da DSU mandag eftermiddag gjorde regnskabet op for ungdomsorganisationens seneste valgplakat var der således på førstedagen allerede blevet langet 1000 - af de i alt 10.000 trykte - plakater over disken.

DSU har tradition for at lave humoristiske valgplakater - skåret over berømte film - og denne gang er det så Klovn som ligger titel til.

- Ved hver valgkamp har vi lavet sådan et satirisk indslag men med et politisk indhold, siger DSU's formand Peter Hummelgaard Thomsen.

- Vi havde forventet, at folk ville synes, at vi gik lige til stregen. Og det har vist sig at være rigtig.

- Vi har fået mange positive reaktioner fra folk som synes, at plakaten er fantastisk, og så er der også mange som synes, at den netop er for meget, siger Peter Hummelgaard Thomsen.

" Danmarks Socialdemokratiske Ungdom præsenterer en tragikomisk fortælling om en regering der klovner rundt, alt imens Danmark har kurs mod afgrunden", står der på plakaten under billedet af Lars Løkke Rasmussen, hvis ædlere dele kun er dækket af en stak bilag.

Ud over statsministeren er der også en række billeder fra andre episoder, som de unge socialdemokrater mener har været "klovnerier" fra regeringen.

Der er blandt andet en træt Lars Løkke Rasmussen ved klimatopmødet, en vred indenrigs- og sundhedsminister Bertel Haarder (V) samt undervisningsminister Tina Nedergaard (V) foran et forkert regnestykke.

Ved det seneste folketingsvalg i 2007 var det valgplakaten "Jackass 3 - the government", der skabte opmærksomhed.

Den fulgte op på tidligere tiders kassesucceser som "Anker Bond" (Anker Jørgensen i hovedrollen som James Bond), "I seng med fjenden" (En Oscar-vindende thriller med Holger K. Nielsen og Pia Kjærsgaard fra euro-afstemningen i 2000) og "Katastrofekurs" (Et romantisk drama fra 2001 med Anders Fogh Rasmussen og Pia Kjærsgaard).

/ritzau/

Vi havde forventet, at folk ville synes, at vi gik lige til stregen, siger DSU om ny humoristisk valgplakat.

Offentliggjort Sidst opdateret