Nordea til konkurrenter: Stop klynkeri om skrappere krav
Landets næststørste bank, Nordea, støtter de forslag om skrappere kapitalkrav, som et udvalg under regeringen anbefaler, men som bankernes egen organisation, Finansrådet, og hovedkonkurrenten Danske Bank er modstandere af.
Ifølge Nordeas danske landechef, Anders Jensen, bør anbefalingerne fra det såkaldte Sifi-udvalg gennemføres så hurtigt som muligt.
- Vores holdning til den konkrete diskussion er, lad os nu komme i mål med det. Anbefalingerne fra det danske Sifi-udvalg er fint i tråd med, hvad vi oplever andre steder. Der er nogle nuancer mellem landene, men det vil der jo altid være, siger han til Børsen.
Venstre og De Konservative er modstandere af Sifi-kravene, som de mener er for hårde i forhold til andre EU-lande.
Og Finansrådet har advaret om, at skærpede kapitalkrav vil gøre det sværere for bankerne at låne penge ud til landets virksomheder.
Men det argument holder ikke, ifølge Nordeas topchef. Der er ikke nogen tegn på en kreditklemme herhjemme, konstaterer Anders Jensen.
- Efterspørgslen blandt landets virksomheder på kreditter er lav. Investeringsniveauet og det økonomiske aktivitetsniveau er lavt, så trækket på driftskreditter er historisk lavt, siger han.
Han mener, at pengeinstitutter bør indstille klynkeriet over den strammere regulering af branchen og acceptere, at sådan bliver fremtiden. Tilsynet med bankerne herhjemme er hverken blødere eller hårdere end i det øvrige Europa.
Nordea er til stede i otte lande omkring Østersøen, og "hvert land har sin egen snørklede måde at drive tilsyn på", men banken føler sig ikke hårdere presset i Danmark end i nogen af de andre lande, siger Anders Jensen til Børsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker