Nis Alstrup har de seneste fem måneder arbejdet med den praktiske fusion af Danmarks to største privathospitaler Aleris og Hamlet, som kostede tidligere sundhedsminister Jakob Axel Nielsen direktørjobbet på Aleris.
Nu bliver Nis Alstrup administrerende direktør for den nye, fælles organisation, Aleris-Hamlet Hospitaler.
Nis Alstrup er uddannet kirurg og tidligere formand for privathospitalernes brancheforening. Han var stifter af Esbjerg Privathospital A/S i 1998 og direktør til 2007, hvor virksomheden fusionerede med Frederiksborg Klinikken og Privathospitalet Dalgas til Danske Privathospitaler.
Her blev han centerchef for Esbjerg-afdelingen, og i forbindelse med Aleris opkøb af Danske Privathospitaler i 2008 indtrådte han i bestyrelsen.
Ud over privathospitaler har Aleris erfaring med en række andre sundhedsrelaterede tilbud. I Danmark pleje- og omsorgsydelser, ligesom Aleris fra det øvrige Skandinavien har erfaring med psykiatri, sundhedshuse og drift af private afdelinger og hele offentlige hospitaler.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker