Overskud på færge-driften buldrer opad
Den nye hybridfærge Berlin i Rostock Havn. Foto: Claus Hansen
Claus Hansen
Scandlines’ ruter fra Lolland-Falster til Rostock og Puttgarden samt BorderShop-salg gav et overskud på 800 millioner kroner sidste år.
Mens den politiske debat og striden mellem Scandlines og Femern A/S om den kommende faste forbindelse stadig raser, henter rederiet gigantoverskud hjem på Østersøen - og i sine butikker. Sidste år et overskud på cirka 800 millioner kroner.Det fremgår af regnskabet, som netop er offentliggjort.
- Scandlines fokuserede forretningen på de dansk-tyske ruter og investerede betydeligt i fremtidssikringen af koncernens færgedrift samt i catering- og retail-aktiviteterne i 2015. Indsatsen for at styrke Gedser-Rostock-ruten viste resultater, og Scandlines overførte det højeste antal passagerer i fem år og skabte stærke økonomiske resultater, hedder det i rederiets egen kommentar til tallene.
Omsætningen steg med 3,5 procent til 460 millioner euro (godt 3,4 milliarder kroner).
Færgerne transporterede 7,6 millioner passagerer, 1,8 millioner biler og 0,5 millioner fragtenheder i 2015.
Fremgangen er især sket på ruten Gedser-Rostock, som havde fremgang på næsten 10 procent på biler og godt seks procent på passagerer.
Rødby-Puttgarden havde omvendt et lille fald på 0,1 procent på biler, men en vækst i passagertal på godt seks procent.
Tilbagegangen skyldes blandt andet driftsproblemer med en færge sidste sommer i højsæsonen.
Læs mere om regnskabet i fredagens udgave af Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker