PFA jagter direktør til ny bank

PFA Pensions øverste chef, Henrik Heideby, bruger i øjeblikket en del tid på at afholde jobsamtaler i jagten på en bankdirektør til pensionsselskabets kommende bank, skriver Jyllands-Posten.

Offentliggjort Sidst opdateret

PFA Pension er dermed inde i den afgørende fase, før filialdørene går op for første gang.

- Ja, vi regner med at have fundet den rigtige person inden for en god måned. Vi har haft et rekrutteringsbureau til at hjælpe os med at finde de rigtige kandidater og afholder i øjeblikket jobsamtaler med dem, siger Henrik Heideby, adm. direktør i PFA Pension.

En del personer i PFA Pension er allerede i fuld gang med forberedelserne. Gruppen går internt under navnet PFA Udbetaling, fordi det er kunder, som skal have deres pension udbetalt fra selskabet, som er målgruppen for den kommende bank.

- Vi vil gerne beholde kunder lidt længere tid i stedet for bare at sætte pengene ind i en anden bank. Men der bliver ikke tale om, at vi skal til at konkurrere med de eksisterende banker om de almindelige bankkunder. Så vidt jeg er orienteret, er der banker nok her i landet, siger Henrik Heideby.

/ritzau/