Aftalen, der kan blive den største i unionens historie, vil kunne løfte den europæiske eksport med en fjerdedel, oplyser Udenrigsministeriet.
Pia Olsen Dyhr regner med, at aftalen også vil skabe flere arbejdspladser i Danmark.
- Langt hovedparten af alle tariffer fjernes, hvilket vil øge danske virksomheders eksportmuligheder væsentligt. Det vil især få stor betydning for områder som fødevarer, farmaceutiske produkter, energiteknologi og industriudstyr, siger hun.
Canada har i de senere år haft relativ høj økonomisk vækst, og det gør det canadiske marked attraktivt for danske virksomheder.
Canada har 35 millioner indbyggere og er verdens 14. største økonomi.
At det er den danske minister, der skal drøfte aftalen med den canadiske handelsminister Ed Fast på vegne af EU, skyldes, at Danmark er formand for EU i første halvår af 2012. EU håber, at aftalen kan falde på plads inden årets udgang.
Canada var Danmarks 18. største eksportmarked i 2011 og købte danske varer for cirka 6,3 milliarder kroner.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde