Rederi sætter nye cruisefærger ind mellem Danmark og Norge

Færgerederiet Fjord Line Danmark i Hirtshals indleder nu en proces med at ansætte i alt 300 medarbejdere, oplyser rederiet.

Offentliggjort Sidst opdateret

I første omgang vil man ansætte 200 personer, og derefter vil yderligere 100 blive ansat i en senere proces.

De nye medarbejdere skal ansættes på arbejdsområder inden for drift, salg og service i forbindelse med to nye store cruisefærger, der sættes ind mellem Danmark og Norge.

Den første af de to nye færger lægger fra kaj i Bergen, Norge, den 29. maj. Til september følger et søsterskib.

Skibene vil dagligt sejle på strækningen Hirtshals-Stavanger-Bergen samt mellem Hirtshals og Langesund i det sydøstlige Norge.

Fjord Line AS satser mere end to milliarder kroner på sit nye fremstød med bygger af de nye cruisefærger og havneanlæg.

Investeringen skal løfte rederiet op i cruise- og konferenceklassen, så passagererne ikke blot ser sejladsen som en transport mellem A og B, men som en rejsemulighed med oplevelser langs med Norges særlige natur, oplyser rederiet.

Fjord Line Danmark vil på torsdag holde informationsmøde i Aalborg om de mange nye stillinger.

/ritzau/