Mellem 10-15 procent af samtlige fastmonterede Rejsekort-læsere i Danmark er ude af drift på togstationerne. Det betyder, at standerne med de blå aflæsningsenheder ikke virker og giver hverken lyd eller saldooversigt. Når man fører rejsekortet henover det blå felt, skriver ingeniøren.dk
Det skulle være op til 15 procent af alle fastmonterede kortlæsere til det blå rejsekort, der er ude af drift.
Der skulle dog være en enkelt stander på hver station, som virker.
- Lige nu må vi bede passagererne om at lede efter minimum den ene kortlæser, som vi garanterer virker på hver station.
Og der er netop tale om de fastmonterede og altså ikke dem i busserne, siger Thomas Boe Bramsen, pressechef i Rejsekort A/S til ingenøren.dk
Fejlen skulle tilsyneladende allerede være startet søndag aften og siden bredt sig til flere og flere standere.
Ingeniøren.dk skriver, at det er første gang, at Rejsekort A/S oplever denne type fejl.
På Rejsekorts egen hjemmeside www.rejsekort.dk er der følgende information at hente: - Vi arbejder på at løse problemet, og beder dig benytte en anden kortlæser på stationen. Undskyld ulejligheden!
Det er ifølge ingeniøren.dk en rutinemæssig softwareopdatering, der blev foretaget af leverandøren East-West i weekenden, der har resulteret i nedbruddet.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker