Samsung tjener stort på smartphone-sællert
Det går rigtigt godt for Samsung, som skovler penge ind på et forrygende salg af sine smartphones af mærket "Galaxy".
Den succesfulde, sydkoreanske teknologi-gigant oplyser fredag, at den forventer et overskud på 42 milliarder kroner for månederne juli, august og september.
Det er mere, end markedsanalytikerne havde regnet med, og det er også fjerde rekordkvartal i træk for Samsung. Sammenlignet med samme periode sidste år er det næsten en fordobling af profitten.
Samsung, som har 206.000 ansatte, er verdens største producent af it-teknologi og verdens største producent af smartphones.
Virksomheden er også underleverandør til flere af dets konkurrenter - heriblandt finske Nokia og amerikanske Apple.
Netop Apple og Samsung står for salget af over halvdelen af samtlige smartphones på verdensmarkedet og har krydset juridiske klinger gennem flere år.
iPhone-firmaet Apple har krævet en erstatning på 16,4 milliarder kroner, fordi de mener, at Samsungs Galaxy-produkter kopierer fra deres mærkevarer.
Apple anklagede i 2010 Samsung for at krænke en række af de patenter, Apple tog ved lanceringen af iPhone i 2007, da Samsung sendte sin Galaxy-smartphones på markedet.
En domstol i San Jose i Californien fandt i midten af august Samsung skyldig i patentovertrædelser, og dømte Samsung til at betale Apple omkring seks milliarder kroner i erstatning.
Desuden åbnede domstolen for, at Apple kan kræve et stop for flere Samsung-modeller i USA. Samsung meddelte straks, at selskabet vil appellere dommen.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker