Skatteregler kan få andelsselskaber til at flytte
Som en del af finansloven er regeringen og Enhedslisten blevet enige om at ophæve de særlige skatteregler for andelsselskaber.
Men det vil få ødelæggende konsekvenser for den danske fødevare- og landbrugssektor. Og i sidste ende kan milliardforretninger som Arla og Danish Crown vende ryggen til Danmark og flytte til udlandet, lyder advarslen fra Landbrug & Fødevarer og Dansk Industri.
- Jeg er dybt skuffet over, at man på den måde vil smadre hele det værdifulde danske andelssystem, siger Martin Merrild, formand for Landbrug & Fødevarer, og fortsætter:
- Det her vil betyde, at flere af de store andelsselskaber om få år vil være på udenlandske hænder. Der er simpelthen ikke længere nogen begrundelse for at lægge hovedsædet i Danmark.
- De små andelsselskaber, som ikke kan flytte, vil lide en stille død, siger han.
Skatteministeriet vurderer, at det vil sikre 40 millioner ekstra til statskassen, når andelsselskaberne fremover skal beskattes på samme vilkår som andre virksomheder.
Men den milliongevinst forsvinder hurtigt, hvis et eller flere af de store andelsselskaber flytter hovedsædet ud af Danmark, lyder svaret fra Landbrug & Fødevarer.
Også Dansk Industri er oprørte over den nye skatteomlægning, som først blev offentliggjort fredag - fem dage efter at finansloven blev forhandlet på plads.
- En ophævelse af andelsbeskatningen risikerer at trække tæppet væk under fødevareerhvervet og landbrugssektoren, som i dag udgør en markant dansk styrkeposition.
- Politikerne risikerer med forhastet lovgivning at hive en stor mængde likviditet ud af fødevareerhvervet og landbrugssektoren. Det kan skubbe til den udvikling, vi ser med arbejdspladser, der forsvinder ud af landet, siger direktør Tine Roed, Dansk Industri.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra skatteminister Holger K. Nielsen (SF).
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned