Søren Pind skal være direktør i it-firma

Venstres udenrigspolitiske ordfører, Søren Pind, vil fremover supplere sit medlemskab af Folketinget med et job som kontaktdirektør i IT-virksomheden Propeople.

Det skriver Pind i sit nyhedsbrev, men understreger samtidig, at han fortsætter som hidtil i Folketinget.
- Ansættelsen får ingen indvirkning på mit politiske arbejde, som jeg agter at fortsætte med samme energi som hidtil, skriver han.

Propeople tæller blandt andet Egmont, A.P. Møller, ØK og AOK blandt kunderne.
- Det har været vigtigt for mig, at skulle jeg acceptere et job i det private erhvervsliv skulle jeg dels kunne kombinere det med mit politiske virke, dels skulle det være en virksomhed hvis etik, produkt og arbejdsmoral jeg 100 % kunne stå inde for, skriver han.

Søren Pind er også valgt til Københavns Borgerrepræsentation. Her er han dog udtrådt fra januar 2008.
/ritzau/




Venstres Søren Pind, vil fremover supplere sit medlemskab af Folketinget med et job som kontaktdirektør i IT-virksomheden Propeople

Offentliggjort Sidst opdateret