Den nye røde regering kan samarbejde med den borgerlige opposition på mange områder. Også selv om de borgerlige partiledere lige nu siger noget andet. Sådan lyder det fra statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) efter sin åbningstale.
- Jeg mærker, at der er en lille smule surhed hos oppositionen. Jeg håber, de kommer over det og kommer i gang med at samarbejde, siger hun.
Hun mener, at der er masser af helt klare områder, hvor det "giver god mening" at samarbejde bredt hen over midten, og fremhæver blandt andet planerne om en skattereform.
- Jeg håber, at når vi fremlægger et forslag til en skattereform, som markant sænker skatten på arbejde, og som er fuldt finansieret, at de borgerlige partier vil være med, siger statsministeren.
Hun mener dog ikke, at der kan blive tale om et samarbejde om den boligpakke, som Socialdemokraterne ellers har lovet, og som hun efter valget fastslog, ville blive til noget, men som siden er røget ud af regeringsgrundlaget.
- På det tidspunkt vidste jeg ikke, at Venstre ville løbe fra sine løfter. De sagde, at de ville have en boligpakke. Det har de så ændret efter valget og løber fra sine løfter. Havde de ikke gjort det, havde vi haft mulighed for at samle et flertal, siger statsministeren.
Afgående statsminister Lars Løkke Rasmussen mener dog ikke, at Helle Thorning-Schmidt kan bruge Venstre som undskyldning, og opfordrer hende til at fremlægge forslaget i Folketinget.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde