Vestas bekræfter dialog med storinvestor
Vindmøllekoncernen Vestas bekræfter i en meddelelse til Københavns Fondsbørs, at selskabet er i dialog med den japanske koncern Mitsubishi Heavy Industries.
Rygterne om en forhandling mellem parterne er forsidehistorie på Berlingske tirsdag.
I meddelelsen forklarer Vestas, at der er "information i markedet" om, at Vestas er i dialog med Mitsubishi.
- Vestas kan bekræfte, at de to virksomheder er i dialog vedrørende et potentielt strategisk samarbejde, hedder det fra Vestas.
Hvis dialogen udmønter sig i en aftale, lover Vestas hurtigst muligt at offentliggøre en meddelelse herom.
Ifølge oplysningerne i Berlingske er der i forhandlingerne ikke tale om en egentlig overtagelse eller fusion mellem selskaberne.
Derimod skulle Vestas have henvendt sig til Mitsubishi for at få den japanske gigant til at skyde penge i det danske selskab.
Angiveligt er Mitsubishi interesseret i at få adgang til centrale dele af Vestas' teknologi, hvilket Vestas har været modvillig til at dele.
Forhandlingerne har stået på siden marts, oplyser Berlingske, men har stået i stampe de seneste måneder på grund af uenigheden omkring deling af Vestas' teknologi.
Vestas-formand Bert Nordberg har offentligt talt om at få tilført en ny storaktionær med en ejerandel på op mod 20 procent, hvilket så formentlig ville kunne tilføre Vestas omkring to milliarder kroner i ny kapital.
Den kapitalstærke japanske koncern har ambitioner om at opruste inden for vindmølleområdet i Europa.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned