De er ikke selv på stemmesedlen.
Men de politiske yderfløje i dansk politik er alligevel forsigtige med at anbefale, hvem partimedlemmerne så skal stemme på.
På venstrefløjen anbefaler Arbejderpartiet Kommunisterne medlemmerne at stemme blankt, mens Danmarks Kommunistiske Parti (DKP) anbefaler, at de sætter deres kryds ved Liste Ø.
Ifølge DKP er der nemlig ikke blot brug for en ny regering. Der er brug for, at en sådan regering presses til at føre den rigtige politik.
- Det gælder arbejdet i de folkelige bevægelser, ikke mindst i fagbevægelsen, men det gælder også i Folketinget, hvor Enhedslisten er det eneste parti, som utvetydigt står for et opgør med den førte politik, hedder det i en vedtagelse fra DKP's landsledelse.
Modsat mener Arbejderpartiet Kommunisterne ikke, at folketingsvalget vil gøre nogen forskel.
- Vi ønsker VKO hen, hvor peberet gror! Men vi advarer mod at tillægge S/SF/R/EL som blok en grundlæggende anderledes politik. Det vil der ikke være tale om, selv om det kaldes en helt ny politik.
- Derfor er der ikke noget valg ved valget, hedder det valgudtalelsen herfra.
På den modsatte fløj oplyser lederen af Danskernes Parti, Daniel Carlsen, at da partiet netop ikke selv stiller op, så går det ikke ud med nogen anbefaling.
- Vi betragter folks stemmeafgivelse til valget som en privatsag, siger Daniel Carlsen.
Heller ikke Den Danske Forening, der tidligere har huset prominente medlemmer af Dansk Folkeparti som Søren Krarup, Jesper Langballe og Søren Espersen, kommer med nogen officiel blåstempling.
- Vi anbefaler naturligvis dem, der spørger om det, at stemme på en kandidat - uanset fra hvilket parti - der støtter det program, foreningen vedtog i 1993, siger Thomas Andreasen, styrelsessekretær i Den Danske Forening.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned