Man kan godt være lidt genert sådan en mandag morgen, når man skal starte i en ny skole. Heldigvis for eleverne i Guldborgsund Privatskole var de alle sammen nye, så alle fik en lige start.
Til gengæld blev det en lidt hektisk morgen for pressen var på pletten og både Folketidende, Ude og Hjemme og Guldborgsund Avis ville have billeder af eleverne og skoleleder Helle Harboe Kofod, som også lige klarede et interview med P4 fra morgenen af.
Privatskolehund
I Guldborgsund Privatskole, der ligger i den bygning, der tidligere husede teknisk forvaltning, vil alle børnene gå i den samme klasse og nogle gange vil de få selskab af skolens logrene maskot.
Skolelederens hund Tigerdyr er nemlig blevet udnævnt til skolehund, og det ser den ikke ud til at have noget i mod. Eleverne så også ud til, at synes det var vældig rart at have en firbenet ven at klappe første skoledag, og Tigerdyr vil være på skolen hver dag.
En supergod dag
Klokken 11 fik eleverne fri for denne dag var bare en kort dag, hvor de lige kunne hilse på hinanden.
- Det gik super godt på trods af, at der skulle tages så mange billeder. Jeg er meget positiv over, at det gik så godt, og i morgen skal vi i gang med øvelser, hvor man kan lære at arbejde sammen, svarer Helle Harboe Kofod glad efter den første skoledag.
Brian Møller Nielsen
bmn@folketidende.dk
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned