1.300 tilskuere er stor gevinst

Manglende halkapacitet betyder også, at man må aflyse foreninger og skolers brug af hallen. Foto: Flemming Keith Karlsen

BILLEDSERIE: Events som lørdagens MMA-dyst i Nykøbing F. Hallen er et stort boost til Guldborgsund, mener halchef.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING Omkring 1.300 begejstrede og larmende tilskuere gav den gas lørdag aften i Nykøbing F. Hallen, da Mark O. Madsen besejrede franskmanden Alexandre Bordin i MMA.

Events i den størrelsesorden er en kæmpe gevinst for hallen og Guldborgsund, mener Mark Stig Andersen, der er leder af Guldborgsund Hallerne.

- Guldborgsund Hallerne arbejder ud fra den strategi og de målsætninger, som er bestemt af kultur- fritids- og bosætningsudvalget. Der har man skrevet, at man gerne vil støtte nogle fyrtårnsprojekter - altså nogle begivenheder, der kan være med til at løfte vores område til noget, der får national bevågenhed.

- Med weekendens arrangement er vi oppe på national bevågenhed, og måske endda international. Og det betyder enormt meget, at man kan være med til facilitere en sådan begivenhed. Det giver en god brandværdi, fortæller Mark Stig Andersen.

plh

Der var fyldt godt op på tilskuerpladserne til lørdagens kamp. Foto: Flemming Keith Karlsen
Skal der flere end de lidt over 1.300 tilskuere, der var til MMA-stævnet, kræver det en større hal med højere kapacitet, fortæller Mark Stig Andersen. Foto: Flemming Keith Karlsen
Mark O. Madsen slog franskmanden Alexandre Bordin i tre runder. Læs mere om dysten i sportstillægget. Foto: Flemming Keith Karlsen
MMA-stævnet er med til at give masser af brandværdi til hal og kommune, mener Mark Stig Andersen. Foto: Flemming Keith Karlsen
Lørdagens kamp varede noget længere, end Mark O. Madsens foregående. Foto: Flemming Keith Karlsen
Publikum under MMA-stævnet med blandt andre Mark O. Madsen og Alexandre Bordin. Foto: Flemming Keith Karlsen