Stafet for livet i Nykøbing. Foto: Flemming Keith KarlsenFlemming Keith Karlsen
BILLEDSERIE: For femte gang blev Stafet for Livet afviklet i Nykøbing, og det skete med rekordstor deltagelse.
Kim Møller PedersenKimMøller Pedersen
OffentliggjortSidst opdateret
Nykøbing Godt nok drillede regnvejret, og godt nok var der ind imellem lidt tomt rundt om de mange telte på det gamle atletikstadion.
Men så snart dråberne stoppede med at falde foroven piplede det igen ud med masser af løbere, gående, hunde, fightere og andet godtfolk hele lørdagen til Stafet for Livet.
Og da der også søndag frem til middag var lige så meget gang i den, kunne den nye formand bag den lokale Stafet for Livet, Daniel Kristensen, godt slå fast, at der var adskillige rekorder at glæde sig over ved årets udgave af stafetten.
- Vi har haft flere firmaer med i år, hvor vi endte med at have 40 firmaer med. Vi har 130 fightere med, hvilket også var rekord, og så har vi haft 1.500 deltagere i alt, som er ny rekord, lød det fra Daniel Kristensen søndag middag ved afslutningen af stafetten.
Igen i år var der - akkurat som sidste år - udsigt til at lande et overskud på cirka en halv million kroner oven på en meget vellykket afvikling af Stafet for Livet i Nykøbing. De penge kan nu gå videre til Kræftens Bekæmpelse.
Annonce
Klik på billedet herover for at se flere billeder.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker