350 cyklede rundt på Falster

Starten er gået klokken 9, og 175 deltagere på racercykler har fuld fart på ud på ruterne, der skal føre dem Falster Rundt. Foto: Flemming Keith Karlsen

BILLEDSERIE: Lidt dårligt vejr og meget godt humør på tur.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING Vejret drillede lidt under dette års udgave af cykelløbet Falster Rundt, der blev kørt i går, søndag.

På den del af strækningen, der gik langs Falsters østkyst, blev mange deltagere overfaldet af et par heftige regnbyger.

I Hesnæs måtte frivillige på et depot gå i læ under en båd, og på Bøtø stod en del cyklister inde i et stort kaffetelt, som Golf & Fun havde sat op.

- Men bortset fra det er det gået godt, og deltagerne har været tilfredse. Det hører jeg også ude fra depoterne, siger Lis Mølvig Henriksen, der er løbsleder for Falster Rundt.

Mange af rytterne stod inden starten foran Nykøbing F. Brandmuseum i Vendersgade og ventede på startsignalet, der blev givet med et båthorn. Foto: Flemming Keith Karlsen

350 kom til start

Allerede ved 08-tiden søndag morgen ankom de første deltagere til Nykøbing F. Brandmuseum i Vendersgade, hvorfra løbet udgår.

Lidt senere var både gården bag brandmuseet og vejen foran fyldte af ryttere i stramtsiddende og farvestrålende tøj og på dyre racercykler.

Falster Rundt består af tre ruter. Der er to lange ruter på 142 og 112 kilometer, mens den sidste er en familierute på 40 kilometer.

De to første ruter blev sendt afsted lige efter klokken 09 af Birgitt Bjerre. Hun er formand for arrangørerne i Sundgruppen.

- Det er i år 25 år siden, at gruppen her etablerede en cykelrute rundt om Guldborgsund. Siden er der kommet flere til, blandt andet Falster Rundt, sagde hun blandt andet.

Derefter blev de første 175 sendt afsted med trut fra et båthorn.

En time senere kørte 80 ud på familieruten, og det foregik til en start med en veteranbrandbil foran cyklisterne.

Disse tre var blandt de første, der kørte afsted på årets Falster Rundt-cykeltur. Foto: Flemming Keith Karlsen

Ganske få uheld

Deltagerne kom dels fra Lolland-Falster, Sjælland og København, men der var også fire tyskere fra Rostock og et svensk par på en tandem med på turen.

Næsten alle slap igennem uden uheld.

- Der var tre, der væltede. De fik nogle hudafskrabninger og slog hånden. Og et par stykker havde problemer med gear og bremser, fortæller Lis Mølvig Henriksen.

Løbet sluttede, hvor det begyndte, nemlig bag brandmuseet. Her var der fadøl, pølser og klapsalver til alle ryttere, når de kom i mål.

Birgitt Bjerre, der er formand for Sundgruppen, sagde velkommen til årets udgave af cykelturen. Foto: Flemming Keith Karlsen
Tidligt søndag morgen kunne man tjekke ind og få sit trøjenummer udleveret. Foto: Flemming Keith Karlsen
En rytter skulle lige have cykeldragten på plads, inden løbet startede. Foto: Flemming Keith Karlsen
. Foto: Flemming Keith Karlsen
. Foto: Flemming Keith Karlsen
. Foto: Flemming Keith Karlsen
. Foto: Flemming Keith Karlsen
. Foto: Flemming Keith Karlsen
. Foto: Flemming Keith Karlsen
. Foto: Flemming Keith Karlsen