450 SANG SOMMERSOLEN NED SAMMEN

Solen blev onsdag aften atter sunget ned. Foto: Tage Jensen

15 gange er solen nu blevet sunget ned på Slotsbryggen, og onsdag aften var hele 450 personer samlet.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING: På én af årets varmeste dage i går onsdag samledes ikke færre end 450 personer ved Slotsbryggen for sammen at synge solen ned.

- Vi havde over 700 deltagere i anledning af gadeteaterfestivalen for tre år siden, hvor der var gang i den på Slotsbryggen. Men ellers vil jeg mene, at vi så det højeste antal gæster i går, siger Birgitt Bjerre, formand for Nykøbing F. Turistforening.

Det er efterhånden blevet en tradition, at man mødes et antal onsdage i juli og august, hvor solen går så fint ned over Guldborgsund og sender lange, gyldne stråler ind over land, indtil mørket har overtaget. Det begyndte i 2018, og det er en tradition, som både lokale og turister bakker op om.

Det glæder mig, at initiativet nu også er begyndt i Stubbekøbing, og de taler om at starte det op i Sakskøbing. For det giver bare et dejligt sammenhold, og folk er så glade.

Birgitt Bjerre, formand, Nykøbing F. Turistforening

Fra altaner og nærliggende sejlbåde synger eller nynner naboerne med på sangen, der leveres af Visens Venner og bakkes op af Kulturelt Samråd og bestyrelsen fra Nykøbing Falster Turistforening.

- Jeg stod ved siden af en amerikaner i går, som sagde, at hun altså ikke kendte de danske sange. Men så sagde jeg, at hun bare skulle stå ved siden af mig, og så kunne hun lære lidt dansk, siger Birgitt Bjerre.

I begyndelsen forventede turistforeningen ikke at se flere end 50 personer, men for hvert år har de måtte lave flere sanghæfter. Nu er man oppe på 400 sanghæfter, så når der er rigtig mange, kigger folk i et hæfte hos naboen.

- Det glæder mig, at initiativet nu også er begyndt i Stubbekøbing, og de taler om at starte det op i Sakskøbing. For det giver bare et dejligt sammenhold, og folk er så glade.

Og når nu hun er formand for en turistforening, så glæder det hende, at der blev sunget på både engelsk og tysk.

- At det ikke kun glæder lokale men også skaber lidt turisme er bare dejligt.

Årets sidste fællessang ved Slotsbryggen finder sted på onsdag klokken 20.00.


En del gæster kom tidligt, fordi det lufter dejligt ved vandet på en varm dag. Foto: Tage Jensen


Svanerne kiggede også forbi. Foto: Tage Jensen


Mindst 450 personer kom forbi Slotsbryggen for at synge solen ned sammen. Foto: Tage Jensen


Visens Venner leverede sang og musik. Foto: Tage Jensen


Ikke kun lokale men også turister bakker op om initiativet. Foto: Tage Jensen



Meditativt er det at overvære en solnedgang. Foto: Tage Jensen


Solen spejler sig i altanerne langs Slotsbryggen. Foto: Tage Jensen


Der er noget ved solnedgangen i august. Og ved solnedgangen over Guldborgsund. Foto: Tage Jensen


Onsdag 10. august er sidste omgang sommersang ved Slotsbryggen. Også her ser det ud til at blive en varm affære. Foto: Tage Jensen


Og så dykkede solen ned i havet. Foto: Tage Jensen


Foto: Gitte Andersen


Foto: Gitte Andersen


Foto: Gitte Andersen
Foto: Gitte Andersen


Foto: Gitte Andersen


Foto: Gitte Andersen