65 års ægteskab er ikke altid en dans på roser

Foto: Jenny og Hans Peder Ottosen elsker deres have, selvom de må erkende, at den er blevet lidt for stor at passe.

De har ingen opskrift på deres ægteskab, men ved de hører sammen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Torsdag fejrer Jenny og Hans Peder Ottosen deres krondiamantbryllup i det lokale forsamlingshus.

Forud er gået 65 år i medgang og modgang og 62 år på husmandsstedet ved Bramsløkke. De bor nemlig stadig i den ejendom, som de købte tilbage i 1948 for 48.500 kroner.

- Det var med 10 tønder land og nogle grise og køer, husker Hans Peder Ottosen, der nu er 91 år, mens Jenny er et år yngre.

De mange år under samme tag med seks børn var selvfølgelig ikke altid lige lette. Jenny Ottosen forklarer, at de dengang var mere afhængige af hinanden, end tilfældet er i dag med nutidens ægtefolk.

- De har det for let i dag. De pakker bare, hvis de ikke vil mere, det kunne vi ikke, siger hun og kan ikke forklare, hvorfor gemalen og hende på torsdag kan fejre krondiamantbryllup.

- Vi hører vel sammen, siger hun kort.

Både Jenny og Hans Peder Ottosen har boet på Lolland hele deres liv. Det afslører ord som “årringer” og “ævle”.

- Vi mødte hinanden til et håndboldstævne i Øster Ulslev i 1940, fortæller Jenny Ottosen, der dengang ligesom sin mand var en meget aktiv håndboldspiller. Og aktive er de stadig. Jenny går tur hver dag, mens Hans Peder cykler.

- Vi har det da meget godt, selvom vi ikke hopper så meget rundt mere, smiler Jenny Ottosen.