Advokat slår alarm: Kommune blander sig ulovligt i campingbranchen
Der holder ofte autocampere på havnen i Nysted. Nu har Guldborgsund Kommune sat strømstik op ved den offentlige parkeringsplads og tager penge for det. Foto: Kim Møller Pedersen
Kim Møller Pedersen, FT
En lille gruppe borgere samt Nysted Strand Camping har klaget til seks forskellige myndigheder over det, de betragter som en ulovlig kommunal autocamperplads.
Nysted Strand Camping har tilladelse til campering med autocampere med affaldshåndtering samt basale faciliteter såsom drikkevandsforsyning og bortskaffelse af spilde- og brugsvand.
Hvis Guldborgsund Kommune i konkurrence hermed tilbyder campering til autocampere til 225 kroner per døgn, så krænker Guldborgsund Kommune kommunalfuldmagtsreglerne ved at drive erhvervsvirksomhed i konkurrence med en privat virksomhed.
Læs også: Påstået ulovlig campingplads trækker udvalg ind i havnestrid
Syv sider klageskrift
Sådan opridser en gruppe af borgere og flexboligejere på Strandvejen i Nysted samt Nysted Strand Camping en del af situationen omkring de autocampere, der i de senere år i stigende antal har fundet vej til den sydlige ende af havnen i Nysted.
Det gør gruppen af borgere, hvor advokat og flexboligejer Henrik Græsdal er talsmand, i et syv sider langt klageskrift sendt til seks forskellige myndigheder omkring en påstået ulovlig kommunalt drevet autocamperplads eller decideret campingplads for autocampere.
Også forvaltningsretlige regler
Men eksempelvis også de forvaltningsretlige regler er i spil i forbindelse med klagegruppens henvendelse til eksempelvis Ankestyrelsen.
- Vores hække skal ifølge lokalplanen kun være 1,10 meter høje, og vi må ifølge lokalplanen ikke selv have autocampere holdende i vores indkørsler. Det er sådan, jeg læser den gældende lokalplan, siger Henrik Græsdal, der selv er advokat med speciale i kommuners retsforhold.
Væsentligt berørte
- Alligevel skal vi tåle, at Guldborgsund Kommune sælger campingpladser til autocampere lige op af vores haver med indkig i vores stuer og derfor betydelige indsigtsgener til følge. Vi er konkret, væsentligt og individuelt berørte af kommunens anlægsprojekt med en ny autocamperplads, men selv om vi er parter i forvaltningslovens forstand, er vi ikke blevet partshørt i sagen, indvender Henrik Græsdal.
Havnemester i Guldborgsund Havne Jan Barsøe Lauridsen har tidligere over for Folketidende afvist, at gruppen af klagere over en påstået ulovlig kommunal autocamperplads i Nysted har krav på at blive partshørt i sagen.
Det sker med henvisning til, at der blot er tale om en offentlig parkeringsplads, hvor også autocampere kan holde som alle andre køretøjer.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker