Aftenbusser fortsætter trods endt forsøg

Både rute 730 til Nysted og rute 736 til Stubbekøbing Havn har de sidste to år haft ekstra busser efter klokken 22.00. Foto: Claus Hansen/arkiv

I april udløb et to-årigt forsøgsprojekt med aftenbusser. Men busserne fortsætter kørslen lidt endnu.

Offentliggjort Sidst opdateret

STUBBEKØBING Torsdag, fredag og lørdag har der de seneste to år været ekstra busser på rute 736 mellem Stubbekøbing Havn og Nykøbing efter klokken 22.00 aftenen. Busserne var en del af et to-årigt forsøgsprojekt hos Movia, som udløber i dag.

- Det er rigtigt, at projektet slutter, når vi kommer ud af april - det vil sige i dag, men vi fortsætter med at køre busserne lidt endnu, fortæller Max Müller, der er mobilitetsmedarbejder hos Guldborgsund Kommune.

- Det gør vi dels fordi, de tal, vi skal evaluere på, ikke er klar. Der går lidt tid, før de er inde i systemet, så vi kan få dem fra Movia. Dels så er den sidste periode, de sidste par måneder, jo også blevet påvirket af det her corona, så de vil alt andet lige blive dårligere end under normale omstændigheder, fortsætter han.

Foruden busrute 736 har der ligeledes været aftenbusser på rute 730 til Nysted. Begge ruter regner Max Müller med fortsætter til efter sommerferien, hvor det også skal besluttes politisk, om aftenbusserne skal fortsætte.

34 og 25 procent selvbetalt

Ifølge tal fra Movia har rute 730 og rute 736 haft en selvfinansiering på henholdsvis 34 og 25 procent.

- Det er egentlig udmærket. Det er beregnet ud fra det første år af projektet. Det er okay, specielt når man tager i betragtning, at det er det første år, hvor vi prøver det. Det tager typisk lidt tid, før den slags bundfælder sig i folks bevidsthed om, at der er nye tider. Det handler jo typisk om vaner, forklarer Max Müller.