Afventer stadig dialogmøde

Ejerne af de 143 mindre sommerhuse i Marielyst Ferieby venter stadig på Guldborgsund Kommune. Foto: Anders Knudsen/arkiv

Bestyrelse og naboer håber på indflydelse inden byggeri af poolhuse.

Offentliggjort Sidst opdateret

BØTØ Naboerne til de kommende poolhuse i Marielyst Ferieby er utålmodige efter at komme i dialog med Guldborgsund Kommune og Skanlux.

Efter måneders højlydte protester mod byggeriet af 10 poolhuse i sommerhusområdet, besluttede et politisk flertal 16. januar at give byggetilladelsen til Skanlux. Og at naboerne i Ejerforeningen Marielyst ferie skulle inviteres til et dialogmøde, inden byggeriet går i gang.

Sidstnævnte invitation er ikke kommet endnu, og det undrer formand for Ejerforeningen Marielyst Ferieby, Knud Brusgaard Nielsen.

- Vi håber jo stadig meget, at vi får dialogen, inden byggeriet sættes i gang. Der er 15-20 naboer, der har sendt ønsker og idéer til bestyrelsen, som vi meget gerne vil have lov til at fremføre i håb om, at der kan blive taget hensyn til naboerne, siger Knud Brusgaard Nielsen.

Han holdt i weekenden bestyrelsesmøde, og bestyrelsen arbejder nu på at sortere og prioritere naboernes ønsker til Skanlux' byggeplaner. Samtidig arbejder bestyrelsen i ejerforening sammen med en advokat med speciale i planloven på en eventuel klage over byggeriet.

- Vi har ikke besluttet at klage, og det gør vi heller ikke, før der har været en forhandling, og før der faktisk ligger en byggetilladelse, siger Knud Brusgaard Nielsen.

Folketidende har hos Guldborgsund Kommune forsøgt at få oplyst, hvornår dialogmødet tænkes gennemført. Det har ikke været muligt at få et svar inden deadline.

Da byrådet 16. januar besluttede, at Skanlux må bygge i feriebyen, hed det, at en byggetilladelse kan være klar i løbet af et par uger.

- Vi har ikke besluttet at klage, og det gør vi heller ikke, før der har været en forhandling, og før der faktisk ligger en byggetilladelse.

Knud Brusgaard Nielsen, formand