Antallet af hjemløse stiger: Lokal kommune er med i top tre
Kirkens Korshær vil have gang i den Housing First-metode, som Folketinget vedtog i 2023. Det er nemlig en metode, der hjælper flest ud af hjemløshed. Arkivfoto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Ny hjemløsetælling foretaget af VIVE afslører en stigning i antallet af hjemløse i Region Sjælland.
En bekymrende udvikling tegner sig blandt hjemløse borgere i Region Sjælland, viser en ny optælling af Vive.
Antallet af hjemløse er nemlig i stigning.
I følge Vive er antallet af hjemløse steget med 9,5 procent i Region Sjælland siden den seneste tælling i 2022. Og den udvikling kalder ifølge Kirkens Korshær på en målrettet indsats for at sikre, at flere får muligheden for at komme ud af hjemløshed.
I hele Region Sjælland er antallet af hjemløse lige nu 855. Det svarer til 1 person i hjemløshed per 1000 indbyggere. Længere nede i artiklen kan du se, hvordan tallet ser ud for Guldborgsund og Lolland.
Næstved er den kommune i regionen med det største antal hjemløse. Her er der 120 mennesker i hjemløshed. Det er en stigning på 36 hjemløse, siden tællingen i 2022.
Annonce
For mange hjemløse
Sidste år vedtog Folketinget en hjemløsereform med Housing First-metoden i centrum. Det er en metode, som hjælper langt de fleste mennesker ud af hjemløshed.
Vi skal have reduceret antallet af mennesker i hjemløshed markant. Det kræver, at kommunerne kommer op i gear.
Jeanette Bauer, chef for Kirkens Korshær
Med reformen har Folketinget givet kommunerne et økonomisk incitament til hurtigere at give hjemløse et sted at bo samtidig med, at de får en individuel bostøtte til at blive der. En støtte, der bliver ved så længe, der er behov for det, lyder det i en pressemeddelelse fra Kirkens Korshær.
Og organisationen ser det som afgørende, at kommunerne i regionen får rullet Housing First-metoden godt ud.
Fakta: Her er der flest hjemløse
Oversigt over antal hjemløse Region Sjælland i 2024:
Næstved: 120
Slagelse: 119
Guldborgsund: 106. Tallet er steget fra 89 i 2022.
Kalundborg: 87
Roskilde: 64
Holbæk: 64
Køge: 52
Greve: 49
Lolland: 41. Tallet er steget fra 21 i 2022.
Vordingborg: 33
Kilde: Vive
- Ét menneske i hjemløshed er ét for meget. Særligt i så rigt et land som Danmark. Vi må og skal sikre, at mennesker i hjemløshed får den støtte, de i den grad har behov for. Vi skal have reduceret antallet af mennesker i hjemløshed markant – og helst ned til et flot rundt 0. Det kræver, at kommunerne kommer op i gear, udtaler Jeanette Bauer, der er chef for Kirkens Korshær.
Behov for flere billige boliger
Hos Vive bemærker seniorforsker Lars Benjaminsen, at hver tredje borger i hjemløshed er skrevet op til en bolig. Det tal er uændret siden forrige kortlægning. De fleste er skrevet op til egen bolig, mens en mindre andel er skrevet op til et botilbud.
- Set i lyset af, at en boligløsning kombineret med specialiseret social støtte udgør hovedelementerne i en indsats ud fra Housing First-tilgangen, så er det en forholdsvis lav andel, der er skrevet op til en bolig, forklarer Lars Benjaminsen.
Derfor kan vi som samfund med fordel sætte fokus på strukturelle og systemmæssige barrierer, som for eksempel behovet for billige boliger og udbredelsen af specialiserede støttemetoder, tilføjer han.
- De er centrale elementer for, at mennesker kan komme ud af hjemløshed.
Annonce
Artiklen opdateres med kommentarer fra lokale aktører.
Seneste artikler
Traktor brød pludselig i brand
Akut arbejde standser togtrafik
Eftersøgning indstillet: Maibritt stadig savnet
Erhvervsformand: Hvorfor lukker de ikke en tysk sukkerfabrik?
Trist, træls og drønærgreligt: - Det hvide guld smuldrer mellem hænderne på os
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Politiet efterlyser fortsat kvinde fra Sakskøbing
Varer til december: Bygger lyskryds ved trafikeret landevej
Kraftig brand i villa
16-årig overfaldet med kniv ved skole