Beboere har fundet glæden ved at male farverige malerier

 

For mange år siden malede Hans Christian Petersen lidt, men så holdt han op i rigtig mange år. Nu har han så i den grad genfundet glæden ved at male.
- Jeg malede lidt, da jeg var en 18-19 år, men så gled det ud. Nu er jeg heldigvis kommet i gang igen, og jeg maler fra om morgenen og til ud på aftenen. Ja, jeg laver faktisk ikke andet, og jeg må hele tiden over til Harald Nyborg for at skaffe malergrejer, fortæller Hans, der er en af de ni beboere, der har været med i pædagog Anette Hansens maleprojekt i omsorgsområde Østerbros aktivitetsafdeling i Oasen.
Forleden var der så fernisering med et lille glas mousserende vin og lidt sødt til ganen.
Efter velkomsten blev de godt 30 malerier, som de ni beboere har malet gennem de sidste to til tre måneder, så afsløret. 
Billederne pryder nu en lang gang, der før var ret så kedelig og stort set uden udsmykning, og malerierne hænger så lavt, at beboere i kørestol også kan nyde dem.
- Billederne skærper sanserne, når man passerer gangen, konstaterer Anette Hansen, der selv er glad for at male, og altid gerne har villet udstille sine billeder og derfor tog initiativ til projektet.
- Beboerne har selv valgt farver og motiver, og jeg har så undervist dem i at male. Alle siger til en start, at de ikke kan male, men det viser sig jo, at det kan alle. Nogle begyndte bare med en firkantet stegtegning uden perspektiv, men de har udviklet sig ud over al forventing. 
- Det at male er også med til, at man fordyber sig i stedet for, som mange desværre gør, sidder og er ensomme, fremhæver hun. 
Og farverne har beboerne bestemt heller ikke sparet på. Det er glade og livsbekræftende billeder, der er kommet ud af projektet.
Personelt har også malet et billede.
- Alle skulle være med, understreger Anette Hansen.
 

Pædagog i områdecenter Østerbros aktivitetsafdeling i Oasen, Anette Hansen, har gennem to til tre måneder undervist ni beboere i kunsten at male.

Offentliggjort Sidst opdateret