Billetter revet væk, men du kan stadig nå det

Endnu en gang var der rift om billetterne til Dølle-damefrokosten Foto: Ingrid Riis

Dølles formand Per Hansen fortæller klokken 11.45, at billetterne til årets damefrokost er så godt som udsolgt. Alligevel kan man muligvis stadig nå at erhverve sig en billet.

Offentliggjort Sidst opdateret

Fredag klokken 10 blev billetterne til den altid populære damefrokost på Dølle frigivet.

Og det gik stærkt, da billetterne kom i salg inde på billetportalen Ticketmaster. Størstedelen af de i alt 1600 billetter er solgt, fortæller Dølle-formand Per Hansen.

- Knap to minutter over 10 var alle billetter reserveret, men det var ikke alle, der blev købt med det samme, siger han og fortæller, at der klokken 11.45 stadig var 44 billetter, der ligger reserveret i systemet, hvor købet ikke er gennemført endnu. Billetterne er reserveret i 10 minutter.

- Folk plejer at gå ind på billetportalen på flere forskellige enheder, fordi der er så stor rift om billetterne. Der er allerede en del køb, der er blevet afbrudt, så der bliver frigivet billetter drypvis, lyder det.

Billetter kommer løbende

Per Hansen fortæller, at man sagtens kan være heldig at erhverve sig billet i næste uge eller sågar endnu tættere på lørdag 4. maj, hvor damefrokosten løber af stablen.

- Der er en historik omkring, at folk køber for en sikkerheds skyld, fordi billetterne er svære at få fat i. Senere finder de ud af, at de skal på arbejde eller noget andet og derfor gerne vil af med billetten igen, siger han.

I år er det første gang, at Dølle gør brug af Ticketmaster til salg af billetterne.

- I Ticketmasters setup kan man fortryde sit billetkøb i det første døgn. Så når Ticketmaster møder ind på mandag, vil der være annulleringer. Videresalg af billetter vil også kun kunne foregå via Ticketmasters resale-side, så der vil komme billetter løbende.

- Jeg vil opfordre til at holde øje med billetsalget på Ticketmasters side.

Per Hansen fortæller, at salsprocessen er gået efter planen uden nedbrud på siden.