Borgere med i spare-køreplan

Foto: Anders Knudsen, arkivfoto

Guldborgsund Kommune inviterer passagerer med til at placere besparelse på busruter.

Offentliggjort Sidst opdateret

GULDBORGSUND De passagerer, der bruger de to busruter, som Region Sjælland har besluttet at spare næsten tre millioner kroner på, kan selv være med til at lægge den nye spare-køreplan.

Invitationen kommer fra borgmester John Brædder (G), Guldborgsund Kommune, som i går gjorde endnu et forgæves forsøg på at få Region Sjælland til at droppe spareplanerne.

I stedet lykkedes det borgmesteren at vinde to måneder til at få lagt de nye køreplaner, så besparelserne skader mindst muligt i lokalområderne.

Det arbejde inviteres passagererne på ruterne 760 mellem Sakskøbing og Vordingborg og 740 mellem Gedser Færgehavn og Nykøbing nu med i.

- Vi ser meget gerne, at for eksempel Gedser Bylaug, Nørre Vedby Forum, Scandlines og alle andre, der bruger busserne, kommer med i arbejdet. Det er et større puslespil, og der er mange hensyn at tage. Alle er velkomne, og alle er lige vigtige i processen, lyder opfordringen fra John Brædder.

Køreplanerne, der skal træde i kraft i august 2019, skal laves i et samarbejde mellem borgerne, Guldborgsund Kommune, trafikselskabet Movia og Region Sjælland.

Læs mere i Folketidendes papiravis torsdag.