STUBBEKØBING: "Bevar Stubbekøbing Bibliotek i nuværende form og placering".
Sådan lyder overskriften på en underskriftsindsamling, som er sat i gang i Stubbekøbing. Baggrunden er, at Landdistrikter-, Kultur- og Fritidsudvalget på tirsdag skal tage stilling til et forslag om at bruge 4,349 millioner kroner på at flytte Stubbekøbing Bibliotek til Stubbekøbing Skole.
Det skal styrke skolen og få børnene til at låne flere bøger og blive bedre læsere.
Men søndag eftermiddag har de to lokale borgere Lars Erdmann og Margit Bjørck taget opstilling ved Netto i Stubbekøbing for at samle underskrifter mod den plan.
Artiklen fortsætter efter billedet...
Annonce
Margit Bjørck (til venstre) indsamler underskrifter for at bevare Stubbekøbing Bibliotek i lokalerne på Dosseringen. Her er det Kirsten Lorentsen, der skriver under. Foto: David ArnholmDavid Arnholm
- De er ved at banke os ned til stenalderen, og de har forplumret det hele, siger Lars Erdmann, som synes at det er ærgerligt, at man for at styrke skolen vil flytte biblioteket fra den nuværende placering.
- Det er et af de smukkest beliggende biblioteker i Danmark. Det er kulturarv, siger han og bakkes op af Margit Bjørck:
- Det er ærgerligt, vi ikke bare bevarer den bygning, vi har, siger hun.
I stedet for at bruge knap 4,5 millioner kroner på at flytte biblioteket synes Margit Bjørck hellere, man skulle bruge de penge på at udvikle biblioteket i de nuværende rammer.
- Man kunne forfine vores bibliotek ved at lave et eksperimentarium eller noget andet praktisk, hvor børn og ældre mødes, siger hun.
Læs meget mere om flytteplanen i Folketidende mandag.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker