GULDBORGSUND: Guldborgsund Kommunes afsked med direktør Alma Larsen har været genstand for en del spekulation og kritik, siden det kom frem, at hun efter 32 års ansættelse i Sydfalster og Guldborgsund Kommune, ikke længere er ansat i kommunen.
På byrådsmødet i torsdags blev den gensidige aftrædelsesaftale mellem direktøren og kommunen officielt godkendt.
Men tidligere borgmester John Brædder (L) er stærkt utilfreds med processen. Han skrev lørdag på Facebook:
- På torsdagens byrådsmøde valgte et flertal på efterretning at godkende en gensidig aftrædelsesaftale med Alma Larsen. Aftalen var lavet uden økonomiudvalget var indkaldt til møde, selvom det står i styrelsesvedtægten, at det er økonomiudvalget, som er personaleudvalg og på direktørniveau beslutter dette, men nej ikke her, sagen var en efterretningssag for økonomiudvalget. Ligeledes kunne vi heller ikke få en forklaring på, hvorfor der pludselig var lavet en gensidig aftrædelsesaftale. De økonomiske konsekvenser for kommunen er store, hvilket økonomiudvalget heller ikke har fået mulighed til at tage bestik af. Alma har intet gjort forkert, men politisk er fyret, uden involvering af ØK. Derfor stemte Guldborgsundlisten imod indstillingen, har aldrig oplevet noget lignende, det klæder hverken demokratiet eller Guldborgsund Kommune.
Økonomiudvalget i Guldborgsund Kommune skulle have været inddraget tidligere, mener John Brædder (L). Arkivfoto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Tager del af kritik til sig
Annonce
Kritikken får borgmester Simon Hansen (S) til at erkende, at økonomiudvalget skulle have været inddraget tidligere i processen.
- Jeg kan konstatere at over to tredjedele af byrådet er enige i beslutningen og ikke har nogen kritik af processen. Men John (Brædder, red.) har en kritik af processen, som jeg tager til mig. Vurdering var, at vi godt kunne vente med at mødes i økonomiudvalget, indtil lige før byrådsmødet. Økonomiudvalget var orienteret om beslutningen, men har ikke formelt mødtes om beslutningen. Den del kunne vi godt have gjort på en anden måde, end den vi endte med, siger Simon Hansen.
John Brædders kritik af, at økonomiudvalget ikke har kunne "tage bestik af" omkostningerne i aftrædelsesaftalen med Alma Larsen, afviser Simon Hansen.
- Han kender økonomien. Det fremgår at sagen, så det er ikke korrekt, siger Simon Hansen.
Han kender økonomien. Det fremgår at sagen, så det er ikke korrekt.
Simon Hansen, borgmester
Årsagen til Alma Larsens fratrædelse er ikke oplyst, og hverken Simon Hansen eller kommunaldirektør Søren Bonde har ønsket at kommentere eller begrunde personalesagen.
Tak for alt - til de fleste
Det har ikke været muligt at træffe Alma Larsen for en kommentar, men også hun valgte fredag at kommunikere via Facebook, da hun skrev:
- Så sluttede 32 år som direktør i først Sydfalster og siden Guldborgsund Kommune. Det har været et stort privilegium, at have stået i spidsen for og arbejdet sammen med så mange knalddygtige medarbejdere, ledere, kolleger, samarbejdspartnere, politikere og ikke mindst utrættelige frivillige ildsjæle samt været i kontakt med et bredt udsnit af rigtig mange borgere i kommunen. Tak for alt - til de fleste. Tak til alle, for det meste.
Naturlig debat
Den meget offentlige debat om afskedssagen både i Folketidendes læserbreve og på Facebook kommer ikke bag på Simon Hansen.
Annonce
- Det er vel meget naturligt i sådan nogen sager. Men det har jeg ingen intentioner om at bidrage til på hverken den ene eller anden måde, slutter han.
Seneste artikler
Flere lollikker hædres med dusør fra politiet
Frisk vind og lave temperaturer venter i våd sommerweekend
Så var den gal igen: Over 200 kørte for stærkt på samme sted
Mæglere mærker boligboom på Lolland: - Der står op til 10 købere hver gang
- Jeg kunne godt være blevet lidt længere her i Allinge
Mest læste artikler
Politiet advarer bedragere: - Vi skal nok få fat i jer!
Til salg-skiltet er borte: Nu er der nyt om milliondyr villa
Her er den nye købmand: - Vi har store planer for Nykøbing
Lolland stikker af på boligmarkedet: Så meget er huspriserne steget
Lastbil ramte bro i Maribo