Labyrinten ser imponerende ud fra højden og giver masser af muligheder for at fare vild på Torvet. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Juleferiebørn brænder krudt af i juletræslabyrinten på Torvet. Besøgende roser den for at give en aktivitet til børnene, imens deres forældre køber de sidste julegaver.
Maria Glasius LangeMariaGlasius Lange
OffentliggjortSidst opdateret
NYKØBING Den kom en smule forsinket fra start, men her op til jul har juletræslabyrinten på Torvet i Nykøbing skabt både opmærksomhed og ikke mindst en legemulighed for børn, der juleshopper med deres forældre.
Onsdag eftermiddag var Rose Rusen ude med sine børnebørn, og hun nød den aktivitet, som labyrinten kan give.
- Nu sker der endelig noget her, som børnene kan få noget ud af. Det er jo perfekt, imens deres forældre klarer juleindkøb. Der mangler bare lidt skiltning, siger hun og henviser til, at det gav en smule udfordringer at finde indgangen.
Men det lykkedes at finde den over for scenen.
Den kan altså også bruges af voksne.
Annonce
- Jeg har været derinde, siger hun.
Når man går ind i labyrinten, skal man passe på sine skridt. For træder man forkert, går man ind i enten et juletræ eller en svelle. Man risikerer at miste orienteringen, men på den anden side: Ville det være en ordentlig labyrint, hvis man bare fløj igennem?
Både børn, unge og voksne har prøvet deres egne orienteringsevner af i labyrinten. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Og ja, der er masser af muligheder for at forsvinde væk i juletræer. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Enkelte har haft svært ved at finde indgangen til labyrinten. Men den kan altså findes i det, der på billedet er nederste venstre hjørne. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Rose Rusen har haft sine børnebørn med i labyrinten, og hun gav den også selv et forsøg. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
Billedet her er fra, da juletræslabyrinten blev sat op i slutningen af november. Foto: Vores NykøbingVores Nykøbing
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker