Storbranden lagde Østerport helt øde. Både lejligheder, bodega og Østerport Fysioterapi fik ødelagt lokalerne. Foto: Anders KnudsenAnders Knudsen
To personer er varetægtsfængslet for branden i Jernbanegade i Nykøbing, men frygten for ny brand fortsætter.
Klaus Præst JaquéKlausPræst Jaqué
OffentliggjortSidst opdateret
Det er snart tre måneder siden, at flere bygninger blev raseret af en kæmpe brand, som opstod i kiosken Oasen Frugt og Grønt, i Jernbanegade.
På nærmest mirakuløs vis og på trods af flere udbrændte lejligheder kom ingen mennesker til skade. Men flere måtte genhuses, og både butiksejere og beboere fortalte om frygt, efter at flere brande har hærget gaden over det sidste år.
- Det er da kommet lidt væk, men så brændte det igen i bagelsbutikken. Det vil ikke rigtig stoppe, så måske må vi flytte væk, fortæller Heidi Jensen, der bor i gaden.
Også i frisørsalonen, som ligger kun en blok fra branden, er den dårlige stemning ikke væk endnu.
- Det ødelægger det for os alle, og kunderne bliver færre og færre. Det er ubehageligt, at vi bliver hevet ind i noget, vi ikke vil være med til, siger frisør Lafta Adel.
Annonce
Heidi Jensen er enig.
- Det er fint og sikkert, at der står store hegn ind til brandtomten, men det ødelægger livet i gaden, og det lægger en dæmper på handelsmulighederne hernede, siger hun.
Stilladser og træhegn præger området omkring brandtomten tre måneder efter, at en storbrand raserede bygningerne. Foto: Flemming Keith KarlsenFlemming Keith Karlsen
Tre sigtet
Politiet kunne ret hurtigt melde ud, at branden med sikkerhed var påsat.
Det førte i midten af juni til anholdelse af en 36-årig mand. Han blev dengang varetægtsfængslet, fordi politiet efterforskede, at flere stod bag.
I mandags blev det så til yderligere to anholdelser: en 27-årig mand og en 37-årig mand. Alle tre er af anden etnisk baggrund end dansk.
De to anholdte blev tirsdag fremstillet i grundlovsforhør og sigtet for medvirken og planlægning til den omfattende brand. Ligesom den første anholdte nægtede begge sig skyldige. Meget mere slap der ikke ud fra grundlovsforhøret, da døren blev lukket. Politiet efterforsker stadig, at endnu en person har hjulpet til med at planlægge branden.
Dommeren fandt, at anklagemyndigheden kun havde grundlag for en varetægtsfængsling af den 37-årige mand, som foreløbig er spærret inde i fire uger, mens den 27-årige var fri til at gå efter grundlovsforhøret.
Politiet mangler altså stadig brikker, inden skylden kan placeres. Imens er spørgsmålet: "Hvad skal der ske i Jernbanegade"?
Østerport Fysioterapi fandt hurtigt et midlertidigt lokale. Bandagisten, som blev sod- og vandskadet, åbner i nye lokaler i næste uge. Tilbage står bygningerne, som forsikringsselskaberne endnu vurderer og skal træffe beslutning om genopførelse af.
Bandagisten åbner igen i næste uge, nu i St. Kirkestræde. Foto: Lars HenriksenLars Henriksen
Seneste artikler
Uligheden bør på dagsordenen
Henstilling fra politiet hjalp ikke: Truede kvinde to gange
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker