Skelby, da det lå svøbt i Kong Vinters hvide rober. Foto: Jonas Schnack KrogJonas Schnack Krog
- I stedet for selv at tjene penge på det, tænkte jeg, at man kunne give noget, siger fotograf.
Anne Katrine PetersenAnneKatrine Petersen
OffentliggjortSidst opdateret
GEDSER Jonas Schnack Krog er den glade ejer af en drone og har et certifikat til at flyve den. Men hvad vigtigere er for denne historie er nok, at han også besidder lige dele nysgerrighed og hjertevarme. Det hele har han øset lidt ud af henover julen. Her kunne lokale fra Skelby og Gedser booke den erfarne droneflyver til at tage billeder af deres hus. Pris 100 kroner. Pengene har han besluttet at donere til Børns Vilkår.
- Jeg havde tid, da jeg fik aflyst nogle jobs på grund af corona. Så jeg tog nogle billeder af byen, imens der lå sne. Det var folk ret meget oppe at køre over. I stedet for selv at tjene penge på det, tænkte jeg at man kunne give noget, siger Jonas Schnack Krog, der til daglig ernærer sig som videojournalist.
- Det blev til Børns Vilkår, fordi børn er hårdt ramt af nedlukningerne. Havde jeg gået i folkeskole i de sidste par år, var jeg blevet mega ensom. Det har jeg tænkt meget over. Derfor var det også dem, jeg ville støtte, fortæller han.
10 lokale har takket ja til at se deres hjem foreviget i fugleperspektiv, så når vejret bliver lidt bedre, tager Jonas igen ud med dronen.
- Du er bare ikke vant til at se det oppefra. Man ser nogle helt andre mønstre, lyder det.
Annonce
Men der er også andre sidegevinster ved en sådan gerning, som han håber, andre kan få øje på og måske får lyst til at kaste sig ud i. På deres egen måde.
- Menneskelighed og næstekærlighed. Når man har været alene længe, er det måske bare fedt at komme ud og hjælpe nogle andre, tale med nogen. Hvem ved? Det kan være, at man får en ven, eller det leder til noget andet, siger han.
I 2017 købte Jonas Schnack Krog og hans kone flexbolig lidt udenfor Gedser. I de første år brugte de primært huset som sommerhus. Noget, de særligt nød, da restriktioner som følge af corona lukkede København ned. Barer, restauranter og museer, der før havde givet byen liv, lå pludselig øde hen og virkede knapt så spændende, så huset på Sydfalster blev flittigt besøgt. Og det udviklede sig.
- Vi solgte lejligheden i marts og har boet hernede siden da. Jeg tænker ikke, det er permanent. Det er sådan lidt flydende, lyder det.
Ikke desto mindre er Jonas både blevet gift og blevet far i den tid, han har haft adresse på Sydfalster. Og siden parret er begyndt at komme på Sydfalster, har han lært mange at kende. Det var således ham, der var involveret i at foreslå kilder til programmet "Nul Stjerner". Det var også Jonas Schnack Krog, der forsøgte at redde Havnekroen i Gedser med en indsamling. At den slags kommer godt igen, mærkede han til sit bryllup, hvor tidligere kromutter, Solvej Christensen, trådte til med nogle industrifade, der pludselig manglede.
- Det skader ikke at lære folk lidt at kende, heller ikke selvom det bliver sommerhus igen, slutter han.
En selfie med drone. Foto: Jonas Schnack KrogJonas Schnack Krog
Historiske luftfotos Det Kongelige Bibliotek har et arkiv af luftfotos, der strækker sig fra 1890 til 2010. Billederne er ikke helt sammenlignelige med dem, Jonas Schnack Krog leverer, da der ikke på samme måde er tænkt på lys, perspektiv eller efterbehandling, men de giver et ekstraordinært indblik i udviklingen af det kulturelle landskab og infrastrukturen i byerne såvel som på landet op gennem det 20. århundrede. Se med på: https://www.kb.dk/find-materiale/tjenester/danmark-set-fra-luften
Seneste artikler
Betjente mødt af spyt og skældsord
Sidste bil har passeret den gamle Storstrømsbro
Lokal svineproducent frygter ny kurs: - Så må vi lukke produktionen
Jubel og glædestårer: Alle billederne fra bronzefejringen
Her er regeringens 21 ministre
Mest læste artikler
Kæde åbner største butik i Danmark i Guldborgsundcentret
Hændelse på stor byggeplads: Person kørt på hospitalet
Spor blokeret på motorvej
Bo-Hus indgår stort lokalt partnerskab
Kunde angreb ansatte i supermarked