Direktør: Flere vil åbne botilbud i vores kommune
Ifølge Tilbudsportalen er der udover Saxenhøj lige nu 15 bosteder i Guldborgsund Kommune med midlertidige og permanente ophold. Tallet er dog ikke retvisende, for ifølge Socialtilsyn Øst er der typer af sociale tilbud, som slet ikke skal fremgå af portalen. Arkivfoto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Botilbud i tidligere restaurant eller sommerhusområde? Det skorter ikke på kreativitet, når botilbud leder efter steder at åbne i kommunen.
GULDBORGSUND: I Frederikshavn Kommune findes det lille landsbysamfund Præstbro. Her lever 220 af byens borgere. Snart er de oppe på også at rumme ni private botilbud og institutioner.
Sådan en situation findes endnu ikke i Guldborgsund Kommune. Men her oplever medarbejderne i Teknik og Miljø også, at flere bosteder viser interesse for at åbne i området. Det fortæller direktør Christian Refstrup.
- Jeg har ikke statistik for det, men det er vores indtryk, at interessen for at åbne bosteder i vores kommune er stigende.
Kommunen afviser
Teknik og Miljø bliver involveret i plansager, når der for eksempel skal ske ændringer, der kræver byggetilladelse eller anden brug af en eksisterende bygning.
- Vi får typisk en forespørgsel fra en advokat hyret af bostedet til at undersøge, hvad der kan lade sig gøre. Vi har for eksempel afvist, at man kan ændre en restaurant til et bosted og der var også en forespørgsel om at åbne bosted i et sommerhusområde. Det afviste vi også, lyder det.
I Toreby har Habitus planer om at åbne et botilbud på den tidligere skole og det kan de gøre uden videre. Fordi bygningerne tidligere har været brugt til elever, der modtager specialtilrettelagt undervisning.
- Vi har ingen mulighed for at afvise, at man åbner et bosted dér. De er frie til at rykke ind, lyder det.
Billigt og øde
Hverken Socialtilsyn Øst eller Guldborgsund Kommune har statistik, der kan fortælle om udviklingen i antallet af bosteder. Men i Teknik og Miljø er Christian Refstrup altså ikke i tvivl om, at flere bosteder ser i kommunens retning.
- Det er mit indtryk igennem de senere år. Flere sidder og kigger i vores retning på grund af de store landejendomme, hvor der er god plads og måske også afstand til naboer. Og så de lavere priser sammenlignet med Sjælland.
Flere sidder og kigger i vores retning på grund af de store landejendomme, hvor der er god plads og måske også afstand til naboer. Og så de lavere priser sammenlignet med Sjælland.
Christian Refstrup, direktør i Teknik og Miljø, Guldborgsund Kommune
Løser en vigtig opgave
Når et bosted er uenig i kommunens vurdering af, om de kan åbne på en bestemt adresse, kan det blive op til Planklagenævnet at træffe afgørelse. Det sker ikke i mange sager, men:
- Der har vi for eksempel oplevet, at vores vurdering blev omstødt. Her blev det desuden konkretiseret, at når en sag er på kanten, skal vi se velvilligt på det, fordi botilbuddene løser en opgave af samfundsmæssig stor betydning, fortæller Christian Refstrup.
Botilbud er lig med arbejdspladser, men borgmesteren i Frederikshavn, Birgit Stenbak Hansen (S), der også er borgerne i Præstbros borgmester, har kontaktet ministeren for landdistrikter, Morten Dahlin (V). Hun vil have ham til at ændre loven, så Socialtilsyn også skal tage hensyn til fysiske rammer, når de godkender et botilbud på en given adresse.
- Det kan jeg godt forstå. Det kan blive for meget, slutter Christian Refstrup.