Direktør garanterer revy

Billetsalget til årets revy er, selvom det fysiske salg ved teatret i disse uger er lukket, stadig foran sidste års salg. Og køberne skal ikke frygte for aflysning. Foto: Anders Knudsen/arkiv

Billetsalget er næsten gået i stå, men årets Nykøbing F. Revy afholdes.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING "The show must go on", fristes man til at skrive, når det kommer til årets Nykøbing F. Revy.

Det er i hvert fald budskabet fra revydirektør Mickey Pless, der garanterer, at årets revy finder sted.

- En ting er sikkert, hvis vi foretager os noget, så er det at flytte premieren til senere på sommeren - men vi taler ikke aflysning. Der bliver revy. Men det vigtigste for mig lige nu er medarbejdernes og gæsternes sikkerhed. Så indretter vi os efter, hvordan det bedst kan lade sige gøre, siger han.

Prøverne til revyen begynder, som det ser ud nu, 27. april, og premieren er 11. juni, hvorefter den skal spille til 22. august. Holdet vil dog se, hvilke meldinger, der kommer fra myndighederne efter påske, og derefter vil det se på og melde ud, om der er noget, der skal ændres.

I mellemtiden går arbejdet mere eller mindre som planlagt, fortæller direktøren.

- Vi har fået tekster ind, og jeg svarer forfatterne, at den her vil vi gerne beholde, eller den her får vi ikke brug for, den må I gerne sende videre til andre revyer, siger han.

Revyen plejer at få omkring 300 tekster, hvorfra den skal bruge 24-25-stykker. Nogle kan så bruges, som de er, mens der skal arbejdes videre med andre.

Forleden havde Mickey Pless skype-møde med skuespillerne, hvor ideer blev vendt.

Og så er der det med billetsalget.

- Det er stadig gået i stå, men vi kunne se allerede, da Mette Frederiksen kom med positive røster, så skete der pludselig noget med billetsalget - mere skal der ikke til. Men i forhold til sidste år ser det rigtigt godt ud, der er vi stadig foran, slutter direktøren, der står foran sin sjette Nykøbing F. Revy.