Vand er det store samtaleemne i Døllefjelde og Musse i disse dage. Det skyldes, at der er mindre tryk på. På vandet altså.
For det lokale vandværk er blevet lukket på grund af reparation, og i stedet kommer vandet i haner og brusere fra værket i Fjelde.
- Vi har en ringforbindelse med Fjelde Vandværk. Men Fjelde ligger lavere end os, så der kommer ikke så meget tryk på vandet, når det skal op til os. Folk her siger, at det kommer sådan nærmest i dryp, siger Arne Madsen fra Døllefjelde-Musse Vandværk.
Årsagen til reparationen er, at den ene af de to boringer bag værket ikke kunne levere vand nok. Rørene, der går 50 meter ned, var for beskidte. Derfor blev det besluttet at lukke både denne boring og nabo-boringen, som kun ligger et par meter væk.
Mandag formiddag blev rørene derfor hevet op og renset. Nu skal de ligge i tre dage, inden de igen skal sættes ned i boringen med deres pumpe. Situationen med det manglende tryk vil derfor vare ugen ud.
- Men vi regner med, at Døllefjelde-Musse Vandværk kan åbnes igen til weekenden, siger Arne Madsen.
Bjarne Arildsen
ba@folketidende.dk
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie