Drøm om et hotel er for usikker i disse tider

Bygningen er gået fra grå til gul med hvide detaljer. Foto: Privatfoto

Det gamle posthus bliver til boliger i stedet for hotel.

Offentliggjort Sidst opdateret

STUBBEKØBING Renoveringen af den flotte, gamle bygning på adressen Torvet 10 i Stubbekøbing, ofte bare kendt som det gamle posthus i byen, har længe stået på.

Manden med visionen for projektet, Jan Yttesen, har under hele den gennemgribende renovering haft en vision for det gule hus - at der skulle være et lille, hyggeligt hotel, som kunne tiltrække feriegæster til området.

Men tiderne er markant anderledes, end da projektet begyndte. Turismebranchen er i knæ mange steder, folk tager på sommerhusferie i stedet for hotel, og tyske turister er bestemt ikke længere noget, man tør regne med eller forvente som en garanti.

Derfor har Jan Yttesen valgt at ændre planen for det gamle posthus.

- Tiderne er så usikre lige nu. Der er ingen hoteller, der tjener penge, og jeg kan ikke spå ud i fremtiden og vide, om folk fortsætter med at rejse, som de gjorde tidligere, når det her med corona en dag er slut. Derfor bliver jeg nødt til at være fornuftig og sikre mig, at projektet kan løbe rundt, forklarer Jan Yttesen.

Han har på nuværende tidspunkt postet et millionbeløb i at klare den gennemgribende renovering af bygningen, og for at sikre, de kommer ind igen, er beslutningen om at drive hotel ændret.

- Nu bliver der i stedet lejligheder i bygningen. To af dem bliver toværelses på omkring 80 kvadratmeter, to får et værelse mere og bliver i omegnen af 120 kvadratmeter, forklarer Jan Yttesen.

Renoveringen af bygningen har stået på længe, og mange af delprojekterne er allerede færdige. Men for at gøre et mestendels færdigt hotel til lejlighedsbyggeri er der nogle ting, der skal ændres på.

- Der skal selvfølgelig flyttes nogle døre og bankes nogle skillevægge op andre steder, end hvis der skulle være hotelværelse. Men sådan noget som badeværelser og andre af de mere tidskrævende dele af projektet er der styr på, siger Jan Yttesen.

Hvis alt går vel, står de nye lejligheder klar til at få nye beboere i løbet af sommeren.

Jan Yttesen har allerede modtaget de første forespørgsler.

Renoveringen af de nye lejligheder fortsætter, indtil de står klar - formentlig i sommeren 2021. Foto: Privatfoto