- Det er ikke fordi vi vil forbyde børnene i nabolaget at bruge vores legeplads uden for institutionens åbningstid, siger Birgit Danielsen, der er leder af daginstitutionen Bruhns Gård i Sakskøbing.
- Det har man altid gjort, og det plejer ikke at give problemer. Men vi synes, det er ærgerligt, når man driller vores dyr, ødelægger vores ting, og at vi skal starte dagen med at rydde op efter gæsterne.
I et læserbrev i Folketidende onsdag opfordrer hun områdets forældre til at holde lidt mere øje med, hvad deres børn laver, når de samles om aftenen.
- Vi er bekymrede for vores dyr, for det ser ud til, at man har forsøgt at fange vores geder, og naboer fortæller, at man har prøvet at ride på dem.
- Man har brækket døren op til vores bålhus og smadret et vindue til en skuevogn, hvor vi opbevarer materiale til byggelegepladsen.
- Og vi synes det må være bekymrende for områdets forældre, når vi finder tomme flasker fra alkoholsodavand og sølvpapir og pibehoveder, som peger på, at der også bliver røget hash, siger hun.
Episoderne er meldt til politiet.
De fredelige geder i indhegningen er blevet jagtet og drillet af de ubudne gæster.Foto: Erik Berth
Peter Foersom
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet