- Edvard følte sig vraget

Formanden for Venstre i Guldborgsund, Kaj Jørgensen, fik tirsdag beskeden om Edvard Trabergs udmelding af partiet Venstre.
 
- Jeg beklager og er ked af, at Edvard har taget den beslutning, men det er hans egen afgørelse. Jeg havde dog regnet med, at han kunne bidrage til det fortsatte arbejde i Venstre, siger Kaj Jørgensen.
 
Han har dog godt været klar over, at Edvard Traberg har været skuffet over processen i foråret kulminerende med opstillingsmødet, hvor viceborgmesteren blev vraget som borgmesterkandidat.
 
- Men et stort flertal af medlemmerne har altså valgt, at der skulle en ny spidskandidat til og det er jo demokratiets spilleregler, at flertallet bestemmer. Sådan er politik, siger Kaj Jørgensen.
 
Han vurderer også, at der er et massivt flertal i bestyrelsen bag den politiske linje er lagt. En linje som Edvard Traberg giver udtryk for han ikke kan bakke op.
 
Kaj Jørgensen kan heller ikke nikke genkendende til kritikken fra Edvard Traberg om manglende dialog i bestyrelsen.
 
- Vi taler meget om tingene og har lyttet meget, så dialog er der. Men det er klart, at der indimellem er forskellige opfattelser i forskellige sammenhænge, og der er det altså spidskandidaten, Flemming Jantzen, der i sidste ende lægger linjen hvis ikke der kan opnås enighed blandt kandidaterne, slår formanden fast




Bestyrelsesformand Kaj Jørgensen konstaterer, Edvard Traberg tilsyneladende ikke har været enig i flertallets linje.

Offentliggjort Sidst opdateret