MejeriGaarden har både haft restaurant, værelser og holdt selskaber og konferencer i den gamle proprietærgård fra midten af 1800-tallet, der som navnet antyder også i mange år har været mejeri. Arkivfoto: Anders KnudsenFoto: Anders Knudsen, FT
MejeriGaarden, der gik konkurs sidste år, kan nu erhverves for over seks millioner kroner.
- Tusind tak til alle jer, der har besøgt os her på MejeriGaarden enten til fest, i restauranten eller som overnattende gæster. Det har været sjove og spændende snart 9 år.
- Vi håber på nye friske kræfter, som kunne tænke sig det dejligste sted, lyder det blandt andet fra MejeriGaarden.
På stedet var der tidligere restaurant, bed and breakfast og konference- og selskabslokaler.
Annonce
Over seks millioner
Kontantprisen for den tidligere proprietærgård er på 6.750.000 kroner.
Det kan man se i salgsopstillingen hos firmaet Nem-ejendomsmægler.
På ejendomsfirmaets hjemmeside kan man blandt andet også læse følgende beskrivelse af gården:
"Mejerigården er en tidligere proprietærgård, der i løbet af de seneste år har gennemgået en enestående forvandling til et smukt og indbydende bed & breakfast med god plads til privatlivet og gæsterne på samme matrikel – og der er over 35.000 kvadratmeter jord, hvoraf landbrugsjorden er bortforpagtet til det lokale gods. Alt fremstår flot og nyrenoveret med respekt for gårdens historie."
Hestestalden. Arkivfoto: Claus HansenClaus Hansen
Skyldtes skattekrav
Selskabet Mejerigaarden.com ApS gik konkurs sidste år.
- Der var et forfaldent skattekrav, der ikke blev betalt, hvorfor Gældsstyrelsen indsendte en konkursbegæring mod selskabet. Det er denne konkursbegæring, der nu har medført, at selskabet er gået konkurs.
Fandt finansiering
Det var anden gang, at MejeriGaarden gik konkurs.
I juni 2021 gav indehaverne, John Andersen og Michael Hasling, op på grund af corona-nedlukningerne og erklærede stedet konkurs.
Det lykkedes dog dengang indehaverne at redde MejeriGaarden og finde finansiering.
MejeriGaarden gik konkurs sidste år. Arkivfoto: Claus HansenClaus Hansen
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned