Efter kritik: Torvet får nyt juletræ
Kritik af fjernelse af Torvets juletræ resulterer nu i, at et nyt juletræ opsættes. Foto: Jens Olsen
Jens Olsen
OPDATERET: Nyt juletræ opsættes i eftermiddag på Torvet, fortæller Carsten Pedersen fra Cityforeningen Nykøbing Falster.
Kritikken er haglet ned over Cityforeningen Nykøbing Falster, efter foreningen i sidste uge fjernede byens juletræ fra Torvet.
Kritiske kommentarer er væltet ind på folketidende.dk's Facebook-side, efter vi i onsdags bragte nyheden om fjernelsen af juletræet.
Reaktionen har været så massiv, at Cityforeningen nu lytter til kritikken og sætter et nyt juletræ op på Torvet. Det fortæller Carsten Pedersen, projektleder i Cityforeningen Nykøbing Falster.
- I samarbejde med Guldborgsund Kommunes Park & Vej opsætter vi i eftermiddag (tirsdag eftermiddag, red.) et nyt træ på Torvet, uddyber Carsten Pedersen.
Han fortæller desuden, at det nye træs julelys skal tændes i morgen eftermiddag klkokken 16.
- Det bliver den nye håndboldspiller for NFH, som onsdag tænder træet.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde