En god jul til alle børn

Et ønsketræ i samarbejde med Kvickly i Nykøbing er også på vej ifølge Jytte Harting. Foto: Flemming Keith Karlsen

Hos Mødrehjælpen i Nykøbing kan du købe hjemmestrikkede nissehuer. Salget af dem går til julegaver.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING Nu nærmer tiden sig, hvor familiens mindste ifører sig en nissehuse og hygger sig med julespilopper. Hos Mødrehjælpen i Slotsgade i Nykøbing finder du et fint udvalg af hjemmestrikkede varianter af slagsen.

- Vi har et strikkehold af flittige, gæve kvinder tilknyttet, som har sagt ja til at strikke nissehuer til butikken. Dem sælger vi nu for 100 kroner stykket, og de findes i mange forskellige varianter. Pengene, der kommer ind ved salget, går til julegaver til børn, hvis familier ikke har økonomi til julegaver, fortæller Jytte Harting, butiksansvarlig.

Mødrehjælpen uddeler igen i år julehjælp til børnefamilier, der har det svært. Hjælpen er økonomisk, og der kan søges om 500 kroner per barn i familien. Ansøgningsfristen er fredag 10. december klokken 10. Ansøgningen er åben for både par og enlige forældre. Du skal matche følgende kriterier for at komme i betragtning til Mødrehjælpens Julehjælp: Du skal have børn under 18 år, og børnene skal være hjemmeboende, eller du skal have en fast samværsaftale. Du kan maksimalt søge om julehjælp til tre børn, også selv om du har flere børn.

Ansøgningen foregår online via det digitale ansøgningsskema på Mødrehjælpens hjemmeside.