En julefotograf på byvandring

Når der skal pyntes op til jul, er der også mange, som er glade for de blå nuancer. Foto: Anders Knudsen

Der er masser af kreative juleindslag, som lige for tiden lyser op aften efter aften - også i gader som Rosenvang, Orebyvej og naturligvis flere andre steder i Sakskøbing.

Offentliggjort Sidst opdateret

SAKSKØBING Byen er i forvejen lyst særdeles godt op omkring centrum og byens torve - det har handelsstanden og frivillige kræfter herfra sørget for.

Men i resten af byen - det kunne være eksempelvis Rosenvang, Orebyvej og på de kanter andre steder i den gamle Rørbæk-bydel - følges der nu godt op på lysfronten. Det fangede ikke mindst Folketidendes forbikørende fotograf forleden på en aftentur, hvor det blev til mange stop undervejs, fordi det ene kreative juleindslag efter det andet påkaldte sig lidt opmærksomhed og ikke mindst opildnede til et lille klik eller to.

Her på siden kan resultatet af den tur ses, og hvis ikke borgerne i Sakskøbing er helt oppe og ringe på julehumørbarometeret, så sker det sikkert i morgen, hvor det som bekendt går løs med juleoptog fra Skottes plads på Nykøbingvej klokken 13.

Her er der lidt for enhver smag i en af Sakskøbings mange julepyntede forhaver. Foto: Anders Knudsen
En snemand skal der naturligvis også til ind imellem, så det hele ikke bliver lutter nisser, rensdyr og julemænd. Foto: Anders Knudsen
Lys over det hele er noget, som mange glæder sig til at give sig i kast med i julemåneden. Foto: Anders Knudsen
Klassisk juleudsmykning rundt om et par vinduer giver det sidste pift til alt det, øjet næsten ikke fanger. Foto: Anders Knudsen
Her er det på Orebyvej, der har været travlhed på stigen for at nå hele vejen rundt på hustaget. Foto: Anders Knudsen
Også på Rosenvang er der masser af kreative indslag til at hente inspiration fra eller blot komme i julehumør af. Foto: Anders Knudsen