En overkommelig udfordring
Frederik Cordes anerkender, at det kan blive en udfordring at bygge diget færdigt sommeren næste år. Foto: Ingrid Riis
Ingrid Riis
Mener godt, at digerenoveringen kan stå færdig inden sommeren 2022.
SYDFALSTER I mandags kunne Det Falsterske Digelags bestyrelse med en ny formand i spidsen nikke ja til planerne for renoveringen af digekronen. Det kom ikke som en overraskelse for Frederik Cordes, leder af udvikling i Teknik og Miljø i Guldborgsund Kommune. Kommunen og digelaget har nemlig løbende været i dialog med hinanden og blandt andet inspiceret diget i fællesskab.
- Vi er selvfølgelig glade for, at de er med på planen. Nu er rammerne på plads. Så skal der laves aftaler, siger han.
Men spørger man Christian Schou, skal aftalerne i hus meget hurtigt. I onsdagens Folketidende sagde han:
- De må gerne få startet maskinerne, for jeg er bekymret for, om renoveringen kan nås inden sommer, hvis første etape først er færdig til jul. Så skal det evalueres, og hvis de resterende 15 kilometer tilmed skal i EU-udbud, kan det blive svært at nå inden sommer.
Frederik Cordes fortæller, at man på kommunen er fuldt ud opmærksomme på, at tiden kan blive en udfordring.
- Men vi mener stadig, at vi kan nå det til sommeren næste år. Foreløbig vurderer vi ikke, at det skal i EU-udbud, men der kan være andre udbudssituationer.
Ikke færdigt til uge 42
Christian Schou så gerne, at første etape på 15 kilometer var klar til de mange sommerhusgæster i uge 42. Men det har ifølge Frederik Cordes ikke været en præmis.
- Det forventer jeg ikke, vi kan være færdige til. Men der er stor interesse for opgaven, og det bliver ikke et problem at skaffe materialerne til det. Vi har stukket fingeren i jorden, og hos de aktører, vi har været i kontakt med indtil videre, kan opgaven godt passes ind i deres ordrebøger, siger han og understreger:
- Vi er fortrøstningsfulde.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker