Enorm interesse for krægeplanter

De blåduggede krægeblommer, der er to til tre centimeter store, har en umiskendelig blommesmag. De kan efter behag anvendes råsyltede (og med rom), til marmelade eller tærter. Foto: Anders Knudsen

For første gang var det muligt for private at købe krægeplanter - og det var populært.

Offentliggjort Sidst opdateret

CORSELITZE Selv om skovfoged Thyge Andersen havde medbragt 1.500 krægeplanter til Skovbrugsmagasinet i lørdags, var det ikke nok. Den sidste plante blev solgt efter to timer, og dernæst måtte man på venteliste.

- Der har været en virkelig stor interesse. Jeg måtte klokken 10.15 ringe efter forstærkning, fordi der var så mange mennesker, siger han, der er glad og lettere overrasket over de mange fremmødte.

Kræge er en lokal gammel blommesort fra det sydlige Danmark, der var særlig almindelig på Falster. Den regnes for at være stamformen til vores blommesorter og er fundet tilbage til bronzealderen.

I 1800-tallet blev der ofte plantet kræge i hegnene mellem popler, der blev stynet. Grene fra styningen blev anvendt til hegning, og krægeblommerne blev tørret som svesker.

Thyge Andersen indledte arbejdet med at plante og udbrede kendskabet til kræger for 20 år siden, og nu er Guldborgsund Kommune også gået aktivt ind i arbejdet med at bevare den gamle truede blommesort kræge.

- Det er et vigtigt led i at skabe mere biodiversitet, forklarer han.

Det var første gang, at private fik mulighed for at købe krægeplanter.

Der var en meget stor interesse for at få en krægeplante med sig hjem fra markedet på Skovbrugsmagasinet i lørdags. Foto: Anders Knudsen
Krægen kendes bedst på sine mange rodskud, spidse grenvinkler og uægte grentorne. Foto: Anders Knudsen
Udover at bruge frugten i marmelader og tærter kan man også lave brændevin på den. Foto: Anders Knudsen
For 100 år tilbage spillede kræger en stor rolle for landhusholdningerne i især Østjylland og på Sydhavsøerne. Foto: Anders Knudsen
Krægen er en tæt og stivgrenet busk på op til seks meter i højden. Frugterne kommer i september. Foto: Anders Knudsen