FÆNGSEL LAVER MAD UD AF HUSET

De indsatte her i Storstrøm Fængsel laver mad, som kan sælges videre til private. Foto: Claus Hansen

Idestrup Privatskole købte frokostplatter til skolefest fra Storstrøm Fængsel.

Offentliggjort Sidst opdateret

NORDFALSTER: Storstrøm Fængsel er begyndt at levere mad til kunder uden for murene.

I fængslet er nogle af de indsatte under uddannelse dels som kokke, dels som ernæringsassistenter.

Læs også: Maria og Freja sagde godnat i Ikea

For at give dem opgaver sælger man nu af og til mad ud af huset.

- Vi ser henvendelser om madleverancer ud af huset som en god mulighed for at udvikle de kokkeelever og ernæringsassistent-elever, som vi uddanner blandt de indsatte, siger Kriminalforsorgen til Folketidende.

Leverancer ud af huset er en god mulighed.

Kriminalforsorgen

Platter til skolefest

For en måned siden, 25. august, leverede fængslet således mad ud af huset til en skolefest på Idestrup Privatskole.

Ifølge Kriminalforsorgen var der tale om frokostplatter med fire små retter, som var anrettet i en mindre torums bakke.

- Der blev solgt 200 platter til en kuvertpris på 80 kroner inklusive moms, oplyser Kriminalforsorgen til Folketidende.

Idestrup Privatskole fik leveret frokostplatter i sådanne bakker. Foto: Kriminalforsorgen

På skolen blev platterne solgt videre for 100 kroner for hver, så arrangørerne derved kunne tjene lidt på maden.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Idestrup Privatskole.

Læs også: Sigtelse: Fupbetjente narrede store summer fra ældre mand

Forvrider ikke konkurrence

I Kriminalforsorgen er man meget opmærksom på, at man med sådanne leverancer ikke underbyder private firmaer.

- Derfor er der nedsat et tilsynsråd, som skal sikre, at beskæftigelsen af de indsatte ikke er konkurrenceforvridende i forhold til private virksomheder, siger Kriminalforsorgen.

Dette råd består blandt andet af repræsentanter for arbejdsgivere og arbejdstagere.

Desuden har man et såkaldt kalkulationssystem, der hele tiden regulerer, hvad leverancer til private skal koste.

Reguleringerne gælder dog ikke aflønningen af de indsatte.

Indsatte må arbejde

Indsatte i fængsler kan i fængsler uddanne sig eller arbejde på værksteder.

På disse værksteder producerer man blandt andet møbler og alt muligt andet som underleverandør til private firmaer.

Arbejdet kan også bestå i leverancer af mad ud af huset, som det sker i Storstrøm Fængsel.

De indsatte får en beskeden timeløn for deres arbejde. En timeløn er 10,38 kroner, og med forskellige tillæg kan timelønnen komme op på 16,70 kroner.